Co je co v elektronických zabezpečovacích systémech (EZS)


Zabezpečovací ústředna

Základem celého systému je zabezpečovací ústředna, která vyhodnocuje signály ze všech připojených periferií (pohybová čidla, magnetické kontakty, ovládací klávesnice, sirény atd…) a kontroluje jejich připravenost. Pomocí programovatelných výstupů je také možné ovládat domácí spotřebiče či propojení s prvky domácí automatizace. Některé typy již obsahují telefonní komunikátor pro komunikaci s pultem centrální ochrany (PCO), či pro zasílání poplachových a informačních SMS. Případně je možné tyto komunikátory a další vstupní a výstupní moduly k ústřednám doplnit jako moduly.

Ústředna ESPRIT Ústředna JA-63


Klávesnice

Klávesnice je určena k ovládání a programování EZS. Informuje Vás také o stavu EZS, zobrazuje informace zapnutí či vypnutí celého systému, lze pomocí ní získat přehled o stavu detektorů, případně o poruchách systému. Pomocí klávesnice zadáváte uživatelský kód pro zajištění či odjištění alarmu. Zajistit alarm lze i stiskem uživatelské klávesy.

LCD klávesnice JA-80a Klávesnice Grafica LCD klávesnice


Dálkový ovladač

Bezdrátové ústředny, nebo ústředny doplněné o bezdrátový modul lze ovládat jednoduše pomocí dálkového ovladače. Pomocí něho lze zabezpečovací systém zajistit, odjistit nebo vyvolat tichý tísňový poplach. Celý systém ovládáte jednoduše jako centrál u Vašeho auta.


Detektory pohybu (PIR)

Detektory pohybu hlídají předem vymezený prostor a předávají ústředně informace o pohybu osob v jejich zorném poli. Pravidelně komunikují s ústřednou a předávají ji také informace o své připravenosti, nedovolené manipulaci a u bezdrátových typů stav baterie. Na základě těchto informací vyvolá ústředna poplach, či signalizuje poruchu.
PIR detektory se vyrábí v několika provedeních pro různé účely použití. Nejčastější je provedení na zeď, dále je možné setkat se s detektory pro umístění na strop. PIR detektory se vyrábí také v provedení odolném proti pohybu drobných domácích zvířat.

Plně digitální PIR detektor Stropní detektor s elipsovitou charakteristikou Plně digitální PIR detektor s odolností proti zvířatům Speciální detektor s charakteristikou záclony


Magnetické kontakty

Nejjednodušší způsob detekce narušení objektu je právě pomocí těchto detektorů. Používají se pro kontrolu násilného otevření oken, dveří a podobných pohyblivých částí.


Detektory tříštění skla

Tyto detektory reagují vyhlášením poplachu v případě rozbití skleněných výplní oken a dveří. Reagují na tříštění skla a tlakovou vlnu, která vzniká v okamžiku rozbíjení skla.


Otřesové detektory

Otřesové detektory se používají pro hlídání zdí, trezorů, dveří a všech ploch, které je potřeba překonat destrukčním způsobem.


Požární detektory a detektory úniku plynu

Požární detektory a detektory úniku plynu se používají jako doplňková ochrana k EZS. Slouží k aktivaci alarmu v případě kdy dojde v hlídaném objektu ke vzniku požáru respektive k úniku plynu.


Sirény

Sirény můžeme rozdělit na vnitřní a vnější. Slouží k akustické signalizaci poplachu a zároveň mají za úkol znepříjemnit pobyt narušitele uvnitř hlídaného objektu.


Pult centrální ochrany (PCO)

Na PCO lze předat informaci o narušení střežených prostor. Obsluha pak zajistí vyslání pohotovostního zásahového vozidla k hlídanému objektu.


Telefonní komunikátor

Nutná pevná linka ve střeženém objektu. Umožňuje předávat hlasové a SMS zprávy, umí komunikovat s PCO a slouží pro dálkovou zprávu systému pomocí PC. Kontroluje dostupnost telefonní linky.


GSM komunikátor

V objektu není nutná pevná linka. Umožňuje odesílání poplachových nebo informačních SMS zpráv a přehrání hlasových zpráv. Umí komunikovat s PCO. Umožňuje dálkový přístup pro nastavení či ovládání systému z klávesnice telefonu nebo prostřednictvím PC a dálkové ovládání spotřebičů.


Drátové či bezdrátové systémy?

Ideálním řešením je myslet na instalaci EZS již při stavbě nebo rekonstrukci objektu, který má být střežen. Je vhodné s odbornou firmou konzultovat a připravit návrh budoucího zabezpečovacího systému a objekt „prodrátovat“ i když zatím třeba s EZS nepočítáte, ale bude se instalovat někdy později. Natahání kabelů není nijak finančně náročná záležitost a v budoucnu je pak instalace EZS daleko jednodušší.
Pokud hodláte zabezpečit již hotový dům, byt či chalupu není ale nic ztraceno. Dnes je na trhu množství kvalitních bezdrátových zabezpečovacích systémů. Jejich instalace s sebou nese jen minimální nutnost zásahu do interiéru bez nutnosti sekání do zdí či instalací lišt.

 

© gogo