Možnosti moderních elektronických zabezpečovacích systémů ( Alarmy ).


Základní funkcí, kterou alarm vykonává, je samozřejmě střežení objektů a vyhlášení poplachu v případě narušení střežených prostorů. Další možností je využití požárních čidel a čidel hlídajících únik plynu. Poplach může být signalizován několika způsoby. Základní možností je jistě všem známá houkající siréna. V případě, je-li alarm vybaven komunikátorem, či telefonním hlásičem jsou možnosti daleko širší např.:

- odesílání poplachových SMS na Vámi zvolená telefonní čísla
- alarm je schopen zavolt na Vámi určené telefonní číslo a přehrání hlasové zprávy
- alarm umí zaslat informace na pult centrální ochrany (PCO), odkud pak k vloupání vyjíždí zásahová jednotka
- stisknutím jediného tlačítka můžete přivolat pomoc (napadení, zdravotní potíže atd…) prostřednictvím SMS či přednastavené hlasové zprávy
- alarm lze jednoduše ovládat pomocí dálkového ovládání (klíčenky)
- alarm lze nastavovat a ovládat pomocí SMS nebo klávesnicí telefonu (mobilní i pevné sítě)
- dálkové ovládání spotřebičů v objektu z telefonu (mobilní i pevné sítě)
- alarm umí zasílát informační SMS z různých čidel umístěných v objektu (např. záplavový senzor)
- alarm lze nastavit prostřednictvím PC nebo webové aplikace


Mnoho vloupání se stává i v době, kdy majitelé doma spí. Proto je možné navrhnout EZS takovým způsobem, aby byl schopen střežit objekt nejen, když jste mimo domov, ale i když jste doma. V tomto režimu pak alarm hlídá vniknutí do objektu, ale nereaguje na Váš případný pohyb uvnitř objektu.

V případě že se v objektu, který je střežen budou pohybovat domácí mazlíčci, je možné použít speciální pohybová čidla, která jsou schopna rozpoznat drobné zvíře od člověka.

Na vybavení objektu zabezpečovacím systémem je vhodné myslet již při jeho výstavbě či rekonstrukci a dle návrhu odborné firmy alespoň objekt „prodrátovat“ s tím, že je možné alarm doplnit kdykoliv později. Ale ani u stávajících objektů není nic ztraceno. I S minimálním zásahem do interiéru je možné použít bezdrátových alarmů. Jejich montáž nevyžaduje prakticky žádné drátové spoje mezi ústřednou a jednotlivými čidly.

Při výpadku proudu je celý systém zálohován vestavěným bezúdržbovým akumulátorem, který dokáže udržet systém v provozu minimálně po dobu 12 hodin.

Vhodným doplňkem zabezpečovacích systémů jsou kamerové systémy o kterých pojednáváme v samostatné sekci.

 

© gogo